Brouček se narodil

 

Tak jsme konečně porodili. Po velmi krátkých devíti měsících a velmi dlouhých 42. hodinách v kontrakcích, se nám konečně vyklubal chlapeček.
První tři dny v nemocnici jsou většinou v pohodě. Víte, že kolem vás neustále chodí sestry a doktoři, takže kdyby se něco dělo, stačí jen zakřičet ze dveří. Ukážou, jak máte s miminkem manipulovat, jak ho obléci, jak ho umýt apod.

Horší je to, když jedete domů. Poporodní blues většinou udělá své a při každé příležitosti pláčete jako krokodýl. Cesta domů je většinou naprosto příšerná. Každý výmol na silnici vám připadá jako neuvěřitelný kráter, rychlejší příjezd k zatáčce druhého auta je jasný pokus o vraždu. Ač jste celých 6 týdnů před porodem uklízela a vše připravovala, aby bylo nachystáno, po příjezdu zjistíte, že je váš byt to nejšpinavější místo na světě a naprosto dítěti nevyhovuje. Zjistíte, že vlastně nemáte vůbec nic připraveno, chybí tohle a támhleto, tohle je zase naprosto zbytečné. Bože!!! Panika, děs, běs.

Stop! Nádech výdech klídek, nádech výdech klídek. To jak jste uklízela, opravdu bohatě stačí, protože miminko na nic sahat nebude a vy máte desinfekci na ruce.

Hlavně ať máte na první týden zásobu plen, vlhčených ubrousků a desinfekce.


První tři dny budete miminko hlídat ve dne v noci, jestli dýchá i přesto, že leží na monitoru dechu. Je to naprosto normální, nejste paranoidní. Třetí den začnete být už hodně unavení, protože zjistíte, že jste se za celou tu dobu nestihli ani pořádně najíst. Ráno snídani než se mimčo probudí a pak véču, protože přes den vůbec nestíháte. :) Domluvte se s maminkami, tchýněmi, sestrami, sousedkami aby vám pomohly. Obědy v kastrůlcích jsou vaše záchrana.

Fajn je, když je s vámi první týden manžel doma. Je to neuvěřitelná psychická podpora. I když máte chvíli třeba pocit, že dělá všechno špatně, ale věřte, že to dělá, jak nejlépe dovede, a je z toho úplně stejně vyjukaný jako vy, tak se na něj nezlobte a hlavně se snažte být opravdu v klidu. Ano, „snažte se“. Je to strašně těžké, ale jde to.

Za ten týden už úzkost poleví, perfektně se sehrajete, dokonce zjistíte, že jste se čtvrtý den už i zvládli normálně najíst, udělat si v klidu čaj a možná i vyprat. Přichází ale neděle a vás opět pohltí hrůza, že jde manžel už do práce a vy tam s tím prckem budete sama.
Opět, třikrát nadechnout a uklidnit se. Za ten první týden už jste se otrkala, zjistila, že jste miminku při převlíkání neutrhla ani ruku ani nohu, a že vlastně většinu dne spí. Takže to bude pohoda. :)


Co teď ale s takovým malým miminkem aby správně a dobře prospívalo?

PRVNÍ AŽ TŘETÍ MĚSÍC
Nic, ano, opravdu se s takovým malinkým miminkem nedá dělat nic. Najíst, přebalit, hodně se s ním mazlit, povídat si, pohrát – ukazovat různé hračky, pokaždé když je vzhůru ho ale na chvíli pokládejte na bříško. Je to důležité, protože páteř se musí vytvarovat a to se děje jak ležením na zádíčkách tak na bříšku. Sice bude jen tak ležet a koukat, ale to nevadí. :)
Říká se, že miminka umí držet hlavičku od narození, pak to zapomenou a znovu se to musí naučit. Moje mamka říká, že to zapomenou proto, že jim maminky ty hlavičky opravdu drží, aby jim nepadaly. Ano, na hlavičku musíme dávat pozor, ale ruku nechte tak půl centimetru od hlavy a jen hlídejte, aby si nekmitli moc, tak nic nezapomene a hlavičku bude v rámci možností novorozeněte, krásně držet už na konci druhého měsíce.

Koncem druhého měsíce můžete s miminkem začít cvičit.

 • pokud mám bobík pořád ještě sevřené pěstičky
  • nadzvedávejte mu nožičky tak aby ale zadeček byl pořád na podložce. Uvolní se mu svaly na bříšku a celkově se zklidní. Po chvíli začne pěstičky povolovat a ukáže vám dlaně
  • dejte mu malíčky, ať se vás chytne, a palci ho chyťte pod kolínky – říkám tomu „svázat do kozelce“ :) Krásně si prodýchá a většinou se u toho začne i chechtat.
  • celou dobu mu povídejte
 • pokud je na bříšku pořád lenoch a nechce zvedat hlavičku, radši si cucá palec nebo demonstrativně usne
  • dejte ho na bříško, dlaněmi ho chyťte pod pažemi a prsty mu vsuňte na hrudníček – někdy miminko reaguje už jen na to a začne hlavičku zvedat, pokud ne, tak jen lehoučce naznačte přizvednutí, ale nezvedejte, aby mu hlavička nevisela. Po třech, pěti zkoušení to pochopí.
  • dávejte ho na gymnastický míč – tady uvidíte největší pokroky. Položte ho bříškem na míč a držte ho stejně dlaněmi pod pažemi a prsty na hrudníčku. Dělejte maximálně 5cm výkyvy do všech stran aby přenášel těžiště. Když ho tam dáte nahatého, tak uvidíte, že mu pracují svaly kolem lopatek, zčervenají.


NECVIČTE MOC DLOUHO! Abyste miminko nepřetáhli a nebolelo ho to. Maximálně tak 1-3 minuty 1 nebo 2x denně. Poznáte to podle toho, že už začne hlavičku pokládat nebo se vztekat.

To je pro první 3 měsíce vše. :)

Hodně zdaru a hodně klidu, protože „šťastná máma znamená šťastné dítě“. :)

Vaše Lucie®LifeLagune


IMAGE: