Pochopením strachu spadnou okovy

„Já tam nejdu, já se bojim.“
„A čeho?“
„Nevim, prostě tam nejdu.“
"Ale, prostě tam jdi a uvidíš, že se nemáš čeho bát! Přece nejsi žádnej posera!"

Strach jsou ta nejsilnější pouta, do kterých se sami zamykáme. Výhodou je, že ten klíč máme pořád na provázku na krku. ;)

Tréma, nedůvěra, odpor, úzkost, výmluvy… to všechno a spousty dalších, jsou určité formy strachu, které nás drží tam, kde jsme, v „bezpečí“.

Všichni jsme určitě někdy slyšeli o seriálovém panu Monkovi. Ten zrcadlí snad všechny známé formy strachů. Má, ale šikovnou asistentku, která ho „vodí za ručičku a umí tahat za ty správné nitky“ a postupně mu ukazuje, že „není čeho se bát.“

My takovou asistentku můžeme mít taky. ;) Sami sebe.

„Jestli se něčeho bojíš, tak tomu jdi naproti a prostě to udělej!“ Bohužel, takhle to ale ve většině případů nefunguje.

Pokud se chceme toho strachu zbavit, budeme muset do těch spoutaných rukou ten klíč vzít a začít si ho ze všech stran prohlížet, abychom přišli na to, jak ho použít.

Proč se bojíme?
Co jsme zažili?
Kdo nám ublížil?
Co je příčinou toho strachu.


Někdo může mít panickou hrůzu z řečnění před ostatními.
V takovou chvíli mu říct: „Prostě tam jdi a odříkej to!“ 
V lepším případě strachy pozvrací jen vás a ne rovnou celý sál.

Je potřeba vědět proč má tu hrůzu z projevů? Ostatní se mu smějí, dělají si z něj při každé příležitosti srandu? Někdo mu celý život důrazně bránil, aby se projevoval, a dělal z něj neschopného hlupáka? Nebo to snad nedokázala jeho máma, tak on to také přece nedokáže?

 

Někdo může mít strach řídit auto.
V takovou chvíli mu říct: „Prostě si udělej řidičák!“
Dotyčný může mít takový strach, že při první složitější dopravní situaci zazmatkuje, někoho nabourá, přejede nebo zabije sám sebe.

Je potřeba vědět proč se bojí sednout za volant? Viděl nějakou děsivou autonehodu, byl jejím účastníkem nebo se snad v autě zabil nějaký jeho blízký?

Je potřeba pochopit, proč to tak máme. Podívat se na to trošku blíž.

Nenuťme se do věcí, které se nám ze strachu bytostně příčí, jděme po příčině, abychom ta pouta strachu dokázali odemknout.


IMAGE: