Sůůůůl

Jedná se o soubor dvanácti základních minerálních solí, definovaných vschusslerovy-soli 19. století Dr. Schüsslerem. Jsou nezbytné pro život a nacházejí se v tkáních a buňkách lidského organismu. Jde o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku a nalezneme je v tkáních a krvi lidského těla. Jejich rovnováha je nezbytná pro udržení zdraví. 

Normálně bychom je měli přirozeně získávat z potravy. Dnešní potraviny jsou bohužel o tyto minerální látky často ochuzené. V důsledku toho i v důsledku zvýšené fyzické a psychické námahy dochází k narušení rovnováhy esenciálních minerálních živin. To se nakonec projeví zdravotními problémy.

Doplňkové soli představují minerální látky kvantitativně méně zastoupené, z nichž některé jsou přítomné jen ve stopovém množství. Dodáme tělu to, co mu podle některých příznaků chybí. Důležité je i podané množství .

Tkáňové soli pomáhají při přirozené samoléčebné, čistící a regenerační schopnosti těla a poskytují buňkám dobře vstřebatelné živiny pro obnovení rovnováhy těla.

Podobně jako homeopatika se tkáňové soli rozpouštějí přímo v dutině ústní. Při dlouhodobém užívání je denní dávka 2x 1 tbl. (0,5 g). V případě akutních stavů je možné zvýšit na 1 tbl. každé dvě hodiny. Při krvácení nebo vysoké teplotě užijte 1 tbl. po 10-15 min. Je možné užívat i několik solí současně. Vycucat jako bonbon.Výživa mozku a senzorických nervů.

Kali Phos (Kalium Phosphoricum, červená)

IMAGE:Odborná literatura uvádí: základní prostředek proti únavě, podporuje koncentraci, paměť. Pomáhá studentům při stresu ze zkoušek, hyperaktivním dětem, starým lidem s únavovými bolestmi v končetinách. Lze použít u depresí, při poruchách srdečního rytmu, nespavosti, podrážděnosti, nervozitě, syndromu vyhoření, při teplotě nad 39°C, nekróze, gangréně nebo pokud se v hlenu objeví krev.


Výborný přípravek při intenzivním stresu, má rychlý nástup a lze jej použít jako antidepresivum.

Pomůže při náhlé světloplachosti či zvukoplachosti, při únavě, syndromu vyhoření z přepracování ale i psychického stresu, hysterii, podrážděnosti,
hyperaktivitě, poruchách koncentrace.

Je možné jej podávat předrážděným, nespavým kojencům, kteří vyžadují neustálou pozornost a nošení.

Je to základní sůl na šok a na strach, pomůže i při nočních můrách. Hodí se v případě náhlých a prudkých stavů, při horečkách vyšších než 39°C, po těžkém nebo rychlém porodu, kdy je žena hodně vyčerpaná, po potratu. Základní sůl pro rodiče na mateřské dovolené nebo při dlouhodobém ošetřování člena rodiny.


Podpůrně jej lze užívat při chorobách hlavy a mozku, na podporu mentálních funkcí, např. při otřesu mozku, senilní demenci, roztroušené skleróze, Alzheimerově chorobě, autismu, poruchách krátkodobé paměti.

Při pískání či hučení v uších, srdeční arytmii způsobené stresem, ztrátě citlivosti nervů, při svrbění dlaní nebo chodidel. Při nemocech projevujících se hnilobným zápachem nebo výtoky s příměsí černé krve.
Na únavové bolesti nohou u starých lidí. Při léčbě rakoviny, kdy pacient už nemůže a vzdává se.


Nedostatek se projevuje šedavým nádechem pokožky, nejdříve kolem úst a spánků, později na celé tváři. Extrémní nedostatek se projeví hnilobným zápachem těla a odumíráním tkání.Ovlivňuje zejména játra.
Nat Sulph (Natrium Sulphuricum, korálová)


IMAGE:


Odborná literatura uvádí: slouží k detoxikaci jater a odstranění toxinů a nadbytečné vody z organismu. Pomáhá při poškození jater antikoncepcí, alkoholem, při hepatitidě, infekční mononukleóze. Dále při hubnutí, migrénách, dně, zvracení (např. během těhotenství), bércových vředech.

Hodí se pro lidi, kterým nezabírá žádná tenatsulphrapie, protože jsou uzavření a svá traumata si uložili hluboko do podvědomí. Pro ty, kteří mají problémy se vztahy, zažívají intenzivní utrpení a problémy uzavírají do sebe. Pro alkoholiky.

Má silně detoxikační účinek, stahuje vodu z tkání a v ní rozpuštěné toxiny. Detoxikuje zejména játra, tlusté střevo a lymfu. Podporuje vylučování (mateřské mléko, inzulín, trávící šťávy, moč…). Je vhodné při zadržování vody v těle (náhlý nárůst hmotnosti), při poškození jater toxickými látkami, po mononukleóze, žloutence, hormonální antikoncepci.

Podpůrně při žlučníkových a ledvinových kamenech, hromadění tekutiny v břiše, pohrudnici, při zánětech s otokem, při vodě v koleni nebo silné alergii, která je spojená s otokem. Vhodná je i u cyst naplněných tekutinou.


Jedná se o základní sůl na svrbící ekzémy, které jsou často způsobené množstvím toxinů v těle. V tomto případě je vhodné kombinovat ji s čistící dietou (např. rýžová) a zvýšeným množstvím tekutin, případně s jaterními čaji.


Nedostatek způsobuje otok celého těla, zadržování vody, žlučovitou chuť na jazyku, později zelenožlutý nádech pokožky, červený nos, žluté oční bělmo, váčky pod očima, pigmentové skvrny v těhotenství, případně silné studené pocení.Ovlivňuje krev a sliznice
Kali Mur (Kalium Muriaticum, oranžová)

IMAGE:Odborná literatura uvádí: pomáhá při otocích sliznic horních cest dýchacích, ORL zánětech, angíně, sinusitidě, alergii, při tvorbě bílého hlenu. Posilňuje sliznice po opakovaných infekcích, pomáhá při zvýšené srážlivosti krve a snižuje riziko trombózy.

Lze použít po úrazech, operacích, reguluje tvorbu kolagenu u popálenin. Podpora při epilepsii a prevence nežádoucích účinků očkování.


Má uzemňující vlastnosti, hodí se při různých traumatech jako je autonehoda, pád, úraz... Chronické otoky při revmatu nebo po úraze.

Trauma v létě vlivem klimatizace, kdy dochází k prudkému střídání teplot.

Preventivně ji můžete použít k předcházení komplikacím po očkování (ve spojení s Rescue Remedy –Krizová esence, Bachovy květové esence), neboť podporuje vylučování chemických jedů z těla.


Podpůrně při zánětech horních cest dýchacích a středouší, které se projevují bílým hlenem, bílým povlakem jazyku, fialovými kruhy pod očima.

Při všech dětských chorobách, laryngitidě, alergii, měkkých otocích uzlin, na kuřácký kašel.

Reguluje hladinu fibrinu, pomůže při houstnutí krve po úrazu nebo bolestivých křečových žilách v důsledku houstnutí krve. Při myomech, miliích, stopkatých výrůstcích na kůži.


Je to základní sůl na žlázy, pokud nefunguje vylučování, což se projevuje otokem nebo zduřením žlázy.

Nedostatek se projevuje ve tváři jako bílé kruhy nad a pod očima, mléčně bílým zabarvením pokožky, pavučinovitými cévkami nebo kožními výrůstky.

Na elasticitu
Calc Fluor (Calcarea Fluorica, zlatá)

IMAGE:


Odborná literatura uvádí: Calc Fluor zabezpečuje elasticitu tkání a zdravou zubní sklovinu. Posiluje chrupavky, pohyblivost kloubů, elasticitu šlach, cévní stěny. Pomáhá při křečových žilách, hemeroidech, povislém břichu, zhrublé kůži, prasklinách, fisurách, natažených šlachách, artróze, inkontinenci moče, šedém zákalu, hlubokém strachu, kostních výrůstcích. Působí jako lifting tváře a podporuje trávení a peristaltiku.


Jedná se o nejtvrdší materiál, který máme v těle k dispozici, tvoří povrch zubů a kostí. Použít ji lze při obnažených zubních krčcích či problémech se sklovinou.

Biochemicky souvisí s elastinem, je ji tedy možné užít při nedostatečné elasticitě kůže – např. v těhotenství nebo při rychlém růstu jako prevence strií, při hubnutí, na zhrublou kůži, zatvrdliny, praskliny pokožky, kuří oka, dlouhodoběji pak jako facelifting. Při křečových žílách, hemoroidech, prolapsu orgánů.


Při problémech se šlachami a pojivové tkáně obecně, tuhých kloubech. Při potížích se zrakem –  krátkozrakost, dvojité vidění, neostré vidění… Při kostních výrůstcích, ostruze.

Je to sůl, kterou je nutné brát dlouhodoběji, cca rok.


Zvýšený nedostatek se projevuje hnědočernými kruhy kolem očí a předčasnými jemnými vráskami, které vytváří síť zejména kolem očí.

Výživa svalů a motorických nervů
Mag Phos (Magnesia Phosphorica, žlutá)

IMAGE:


Odborná literatura uvádí: tato sůl je důležitá pro relaxaci svalů a nervů. Pomáhá při silných bolestech (bez zánětu, úleva teplem), křečích, nadýmání, zablokování zad, po velkém fyzickém či nervovém vypětí, ticích, neuróze, pocitech strachu a nejistoty, nadměrné chuti k jídlu (přejídání při stresu) kolikách, třesu končetin, zatuhlosti, stresu a bolestech hlavy.

Je výborným srdečním tonikem a pomáhá při vysokém krevním tlaku. Umožňuje správnou relaxaci nervů a svalů.

Pro lidi, kteří jsou dlouho v napětí a už se nedokáží uvolnit. Neschopnost relaxace způsobuje zatuhnutí, třes, křeče.

Pomůže při kolikovitých bolestech, menstruačních křečích, ticích, záškubech, syndromu neklidných nohou. Podporuje činnost srdce, protože zvyšuje jeho relaxaci. Při bolestech hlavy ze stresu, kdy chceme stihnout nemožné, při zkouškovém stresu. Při neuralgických bolestech, které dobře reagují na teplo.


Je to sůl vhodná pro sportovce, podporuje svalový výkon. Při extrémní potřebě pohybu u dlouhodobě stresovaných lidí.

U těhotných žen ve vysokém stupni těhotenství. Při přejídání ze stresu. Při vysokém krevním tlaku.

Při odvykání kouření – uvolňuje nervy.

Nedostatek se projevuje červenými tvářemi, které jsou na dotyk chladné, a nervovým neklidem.
Působí na kůži a na okysličování tkání

Kali Sulph (Kalium Sulphuricum, olivová)


IMAGE:Odborná literatura uvádí: Kali Sulph zodpovídá za „vnitřní dýchání“ (oxidace, metabolismus), tvorbu a distribuci olejových složek. Pomáhá při ekzémech s tvorbou šupin, při olupování kůže, dlouhodobém akné, vysokém cholesterolu a triglyceridech v krvi, dlouhodobých zánětech a tvorbě žlutozeleného hlenu. Podporuje obnovu pokožky, vždy je ale současně potřeba upravit stravu a doplnit potraviny, které obsahují omega 3 mastné kyseliny. Vysoký cholesterol, triglyceridy.


Chronické záněty, které se projevují žlutozeleným lepkavým výtokem. Chronický zánět kloubů. Pigmentové skvrny, poruchy pigmentace.


Základní sůl na podporu plicní tkáně, chronické problémy s dýcháním, pocit dušení, touha po čerstvém vzduchu, lapání po vzduchu. Podpora slinivky břišní.


Nedostatkem této soli vznikají šupiny, lupy a poruchy pigmentace – stařecké skvrny, pihy, depigmentace aj.

Udržuje rovnováhu pH
Nat Phos (Natrium Phosphoricum, zelená)


IMAGE:Odborná literatura uvádí: pomáhá při překyselení organismu, při zvýšené aciditě v žaludku, bolesti kloubů, dně, špatném trávení, plynatosti, cukrovce, mykózách, střevních parazitech, kyselém zvracení a přílišné chuti na sladké. Pomáhá při hubnutí.

Podporuje vylučování žluče, činnost ledvin a pomáhá při ledvinových kamenech.


Udržuje pH v těle. Překyselení organismu způsobuje, že se tělu nedaří zhubnout. Mezi projevy překyselení patří mastná kůže, komedony, ukládá se tuk, roste druhá brada, mykotické potíže, poruchy trávení, dyspeptické potíže, plynatost. Permanentní chuť na sladké. Únava z překyselení.

Zánětlivé potíže kloubů, dna, otoky, bolestivost. Podporuje ledviny. Pomáhá při kyselých průjmech a zvracení, žaludečních vředech, pálení žáhy, ledvinových a žlučníkových kamenech.


Základní sůl na revmatické potíže a lymfu.


Důležité je upravit stravu a zařadit větší množství zásadotvorných potravin.


Nedostatek této soli nastává i při dlouhodobě nevhodné a nadměrné stravě. Projevuje se mastnou pokožkou tváře s rozšířenými póry, uhry – bílé nebo černé tečky, později usazováním podkožního tuku a ztrátou obrysů tváře (dvojitá brada).

„Systémový čistič“
Calc Sulph (Calcarea Sulphurica, tyrkysová)


IMAGE:


Odborná literatura uvádí: působí proti tvorbě hnisu, pomáhá při špatně se hojících, mokvajících ranách, aftech, opakujících se herpesech, hnisavém akné, ulceracích žaludku, opakovaném krvácení z dásní nebo z nosu, při vředu oční rohovky, při vředech předkolení, krustách ve vlasové části hlavy u kojenců, slabé imunitě a funkční sterilitě. Podporuje integritu sliznic a kůže.


Podporuje činnost jater, jedná se o systémový čistič. Podporuje integritu na úrovni buněk.

Dočišťuje hnisavé procesy, pomáhá při nehojících se mokvavých ranách (souvisejí s chronickým překyselením organismu). Akné s množstvím hnisu, opakované herpetické potíže, bércové vředy, afty, hnisavé vyrážky, vředová choroba žaludku, vřed oční rohovky, poruchy imunity, dlouhodobý hnisavým výtok z nosu.


Nedostatek způstobuje funkční sterilitu z důvodu dlouhodobého překyselení, pohlavní buňky jsou slabé.


Projevem deficitu bývá alabastrově bílá tvář, někdy i s pigmentovými skvrnami.

Působí zejména na pojivové tkáně, někdy se nazývá i biochemický chirurg
Silicea (Silicea, modrá)


IMAGE:Odborná literatura uvádí: Silicea pomáhá udržovat zdravé vlasy, kůži a nehty, ochraňuje nervy.

Čistí a posiluje pojivové tkáně, pomáhá při infiltrovaných a uzavřených ložiskách hnisu, hnisavé angíně, abscesech, aterosklerotických změnách cév.

Dále při atopickém ekzému, vypadávání vlasů, lámání nehtů, předčasných hlubokých vráskách, vysychání kloubů a plotének, zánětu kostí.

Lze použít při podvýživě, nadměrném zapáchajícím pocení, při nervové přecitlivělosti, skleróze multiplex, šedém zákalu. Má omlazující liftingový účinek.


V těle se nachází v kostech, zubech, nehtech, kůži, kloubech.

Vyhlazuje hluboké vrásky, zvyšuje pevnost tkání. Pomůže při vysychání meziobratlových plotének a kloubů, při padání vlasů, roztřepených vlasech, olupujících se nehtech v plátech.

Nervová sůl na potíže, které se táhnou roky, reakce na úplněk, epilepsie, přehnané nervové reflexy, noční můry, hypersensitivita, světloplachost, zvukoplachost.

Z těla dokáže vyloučit, co tam nepatří, proto ji není vhodné podávat při implantátech (nitroděložní tělísko není implantát).

Pomůže při hnisavých zánětech, abscesech, neprůchodném slzném kanálku, ječném zrnu, hnisavém zánětu žláz, akné s hlubokými ložisky.

Můžete ji použít při atopickém ekzému, kdy je kůže tenká a hladká jako pergamen, zapáchajícím pocení, rozsáhlých modřinách. Pomoci může při poruchách vstřebávání živin při dostatečném přísunu potraviny.


Jedná se o velmi pomalou sůl a je potřeba ji užívat delší dobu.


Nedostatek se projevuje vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů a předčasnými hlubokými vráskami. Problémy se zhoršují v noci.