Výprava na Island

Tak výpravu na Island mám zdárně za sebou.

Celkově hodnotím velmi pozitivně, téměř vše šlo podle plánu. Počasí nám první 3 dny opravdu přálo, bylo poměrně teplo, i slunce svítilo, pak se začalo postupně zhoršovat, párkrát padla mlha, na jihu to docela foukalo, u ledovce bylo chladno, ale v zásadě žádný extrém. Poměrně nás zaskočil stav silnic – i ta hlavní kolem ostrova není celá v asfaltu o kvalitě silnic nižší třídy ani nemluvím (štěrk + kameny) – byl i jeden důlek na prahu půjčeného auta, ale naštěstí to při vracení nějak přešli :-)


Na silnicích a okolo nich lze potkat spoustu polodivokých zvířátek – hnízdících ptáků, koz, ovcí, koníků, kteří legračně cválají a komárů. Podnikli jsme i několik kratších výprav za tuleni a papuchalky (něco mezi rackem a papouškem). Podařilo se nám zahlédnout 2 tuleně v ledovcové laguně a najít 1 papuchalka, který to měl již za sebou. Ostatní papuchalky už asi Islanďané snědli (byli téměř na každém jídelním lístku v Reykjavíku). Na soby, losy, medvědy ani velryby jsme štěstí neměli.


Krajina je zde rozmanitá, místy dost depresivní, lávová pole střídají pastviny, golfová hřiště  nebo geotermální zóny. Plno míst bylo teď v červnu zbarveno do fialova (kvetl zde vlčí bob) nebo ještě pod sněhem.


Viděli jsme spoustu vodopádů, kterých je zde opravdu hodně (Hraumfossar, Barnafoss, Godafoss, Dettifoss (cesta k jeho menším bratrům byla však zavřená), Svartifoss, Skógafoss, Urridafoss,… Cesta vedla i okolo několika sopek (Krafla, Raudinúpúr) a z povzdálí jsme viděli Heklu a Eyjafjallajökull


Nejseverněji jsme byly 3km od polárního kruhu – maják u Hraunhafnartangi, nejjižněji v městečku Vík
Navštívili jsme i několik termálních koupališť a národních parků a poslední den si užili hl. město Reykjavík.

Pokud máte zájem, tak pár fotek:


Hraunfossar_lávové vodopády
IMAGE:


Jokulsarlon
IMAGE:


Koupaliště u Hveragerdi
IMAGE:


Reykjavík
IMAGE:

Zdravím

pro LifeLagune® Milena Š.                                                   

                                                                       IMAGE: