Z NUE do FUE a zpět


Je sobota ráno, letí nám to v půl 3, tak já ten kufr teda už vyndám. Už jsme tam byli, počasí je tam pořád stejné, tak už vím, co potřebujeme... Každému dvě trika s krátkým rukávem, dvě trika s dlouhým a dvoje kraťasy. A samozřejmě obrovský batoh plný draků. Letí nám to v půl 3, dvě hodiny před odletem na letišti, cesta
z Plzně do Norimberka trvá 2 hodiny, rezerva...  v 10 vyrážíme z domova, v půl 7 přistaneme, cesta do hotelu, v 9 jsme na pláži. Už to vidím před sebou.

Letiště Fuerteventura je asi hodinu cesty autobusem od městečka Costa Calma. Ostrov je jedna velká poušť, tam kde našli vodu, tam postavili dům. Někde zbyly jen nedostavěné zdi, někde je dům, kde žijí lidé a kolem je poušť, a někde je městečko a v něm hotely. Městečko Costa Calma je jedna dlouhá promenáda lemovaná obrovskými rostlinami plnými květů. Ať jdete kam jdete, z jedné strany je poušť a z druhé oceán. Kousek za městem leží pláž René Egli a tam je milion draků, milion windsurfingů a mezi lehátky se prochází havrani velcí jako kohouti.

Hlídáme last minute zájezdy. Když je supr cena, letíme. Náš první hotel v Costa Calma byl přesně pro nás, bungalovy s předzahrádkou plnou květů, velká postel, gauč a televize jako automat na bombony, vhodíš minci, vypadne bombon, vhodíš minci, zapne se televize. V jídelně bylo 10 stolů, jídla tak akorát, abychom se dobře najedli a vraceli prázdný talíř. Jídelna byla otevřená celý den a s ní zmrzlina, koláče a automat na kafe. V recepci byla velká televize, kde majitel hotelu sledoval fotbal, a když dohráli, tak tam dětem  pustil pohádky. Recepce byla pro lidi, byla tam knihovna a gauče a otevřené dveře do jídelny. Moc se nám tam líbilo, prostě jsme si tam vegetili. Když jsme jeli podruhé, vzali jsme stejný hotel, všichni nás tam poznali, usmívali se na nás. Náš synek si tam mohl běhat i po jídelně a nikdo nás neokřikoval.

Po třetí náš hotel nebyl v akci, tak jsme si řekli, že zkusíme jiný, ať máme srovnání a bohužel zklamání se dostavilo hned, jak jsme vlezli do recepce, všude cedulky s tím co se nesmí a kam se nesmí, pak jsme dostali celý papír instrukcí co se nesmí, jídelnu zamkli přesně podle rozpisu a kafe bylo jenom ráno. Jídelna byla tak obrovská, že nebylo vidět na druhý konec, všechni vás skenovali pohledem, jídla bylo strašně moc a zbytků vracených na talíři ještě víc, a když nás nepustili do jídelny v pantoflích, tak jsme si řekli, že vždycky už jen malý hotel. Jedeme na dovolenou a chceme si jí užít podle svého a ne podle něčích instrukcí. Už se moc těšíme, až uvidíme známé usměvavé tváře v našem oblíbeném hotelu a do knihovny v recepci vezeme dva svazky Herryho Pottera v češtině.

Pojedeme znovu, tak mě napadá, jestli bych zvládla sama odcestovat na Kanáry, létáme z Německa s cestovkou, kde není žádný delegát, i proto jsou ceny o tolik nižší, než u nás, a všechno je zorganizováno tak, že ho ani nepotřebujeme, tak schválně...
Vyberu si zájezd, a když ho odkliknu, za pár minut se mi ozvou z cestovky, řeknou, zda je zájezd ještě skutečně volný za uvedenou cenu a do kdy ho musím zaplatit, aby cena platila. Nejlepší je vybírat zájezd tehdy, když můžete okamžitě zajet do cestovky a zaplatit ho. Nejlevnější zájezdy jsou 10-14 dní před odjezdem. Na stránkách cestovky si navolím, co přesně chci, bereme all inclusive, na takovém zájezdu je to jen o pár stovek dražší, a už tam za jídlo neutratíte ani cent.

Datum navolím 10 dnů ode dneška a v rozmezí, tak 20 dnů, max. měsíc. Vyplivne mi to několik nabídek, vyberu si a kliknu objednat, to ještě není závazná objednávka, tam se zadají lidé, kteří cestují a cena se přepočítá, když je taková, jakou jsme si vybrala, vyplňuji dál, když není, tak zpět a prohlížím další nabídky. Letiště vybírám Norimberk, na rozdíl od několika jiných letišť,  je to tam logicky uspořádané, parkoviště je u příjezdu dobře označené, naproti terminálu, vlezeme do odletové haly a hned na nás mrká tabule, tam si najdeme číslo svého letu a přepážku, kde nám vemou kufry. Jdeme dál za nosem až narazíme na svou přepážku, tam se zbavíme těžkých kufrů a po směru odcházíme k bezpečnostní prohlídce do prostoru, kam se může jen s platnou letenkou. Sem si bereme opravdu jen malý baťůžek s peněženkou, doklady a notebookem, všechno ostatní dáváme do kufru, protože to po cestě opravdu nepotřebujeme a je zbytečné, aby nám něco vyhodili, protože to tam nesmí. Žádné jídlo ani pití přes kontrolu neprojde, není ani důvod, je tam bezcelní zóna, kde si koupíme pití i svačinu za normální ceny a navíc v letadle dostaneme kafe, vodu, džus, colu, co jen si řekneme a k tomu sendvič a sladkosti. I v letadle je bezcelní zóna, takže jak na letišti, tak na palubě koupíte např. parfémy za poloviční cenu, než u nás v běžném krámu.

Ale zpět k výběru zájezdu, máme vybraný hotel, stravu, letiště, ještě dáme pojištění, že chceme, je to nejlevnější a přijde nám to všechno najednou, a taky chceme slevu na parkování na letišti. Zkontroluju údaje a odkliknu objednat závazně. Za pár minut se ozvou z cestovky a domluvím se s nimi, že to jedu hned zaplatit. Slečna v cestovce to perfektní angličtinou ještě znovu ověří, domluví přepravu nadměrného zavazadla a zaplatíme.

Nadměrné zavazadlo také stojí za zmínku. Některé linky za něj vybírají poplatek. My létáme s Air Berlín, tam můžete mít jedno nadměrné zavazadlo rozměrem, ale když váží, jako normální zavazadlo, tak se nedoplácí. Můžete mít 22kg na osobu, nechápali jsme to, dokud jsme nenavštívili ten luxusní hotel, kam musíte mít každý den na večeři jinou gardoróbu i jiné boty. To není pro nás, přežili jsme to tam, ale necítili jsme se dobře. Jak jsem již řekla, chceme si dovolenou užít, takže vybíráme hotel, kde nám dobře je
a pokud nechceme snobárnu, volíme malý hotel na okraji města. Má to i jiné výhody, krásné procházky do města, a když jsme byli unavení, tak nás taxík odvezl přes celé město za pár euro. Navíc nám tam opravdu stačí pár kousků oblečení a jedny pantofle. Takže nadměrné zavazadlo, kde je prkno a drak doplníme na 20kg pantoflemi, šnorchly, kosmetickou taštičkou a nabíječkami na foťák, telefony, notebook. Oblečení pro všechny, dáme do druhého kufru a jedeme na letiště.

Když přistaneme na Fuerte, dýchne na nás velmi teplý, ale svěží vzduch, už samo dýchání je zážitek. Jdeme po cedulích, kde je nakreslen kuft a čekáme u pásu, kde je cedule s nápisem Norimberk. Přijede kufr. Je příjemné, když dřete těžký kufr z pásu a  přihlížející muž Vám pomůže, vy řeknete děkuju a on řekne není zač. Češi se prostě vždycky najdou a je jedno, kde jsou :-)
Jdeme směrem k východu, kde jsou pultíky jednotlivých cestovek, u té naší se zeptáme, který je náš autobus. Když se nedomluvíme, stačí, když ukážeme náš voucher a paní nám tam napíše číslo autobusu....Už to vidím před sebou. Letiště Fuerteventura je asi hodinu cesty autobusem od městečka … krásnou dovolenou přeje


Vaše Ladislava®LifeLagune
pár foteček z Fuerteventura


IMAGE:

lahodné datle jsou k snídani s jogurtem a medem

IMAGE:

kruhové objezdy krásně osázeny

IMAGE:

promenáda

IMAGE:

horký písečný zábal

IMAGE:

lodě a sportovci

IMAGE:

širý oceán

IMAGE:

laguna plná teplé vody, dopoledne se zaplní, ohřeje, je plná rybiček, a odpoledne odejde zpátky do oceánu

IMAGE:

FuerteventuraIMAGE: