Výklad pojmů

AKOMODACE
Výklad pojmu:
V našem článku má toto slovo význam „přizpůsobení“ Tak, jako má člověk úžasnou schopnost se přizpůsobit prostředí, ve kterém žije, tak jeho tělo má tutéž schopnost, přizpůsobit se potravě , kterou dostává nebo nedostává.
Ekvivalent:
Adaptovat se, přizpůsobit.


ENZYM
Výklad pojmu:
Katalyzátor, zpracovává škodlivé látky z potravy. Každý enzym umí zpracovat něco jiného. Tvoří se z látek, se kterými pracují. Když přestaneme jíst nějakou potravinu, tak se přestane tvořit i enzym, který jí umí zpracovat, postupně zmizí. Nejnovější studie ukázaly, že nejzdravější je jíst všechno, abychom měli zástupce každého enzymu.
Ekvivalent:
Bílkovina s katalytickou aktivitou
Proteiny
Hormony


ZDRAVÁ VÝŽIVA
Výklad pojmu:
Zdravá výživa je taková, která obsahuje veškeré potřebné výživné látky pro jedno hlavní jídlo ve vyváženém množství. V normální stravě je toho buď málo nebo moc, nebo nic. Vitamíny se ničí i vzduchem. Zdravá strava je vyráběna jako zvláštní výživa a pokud ji zařadíte do svého jídelníčku, tak rozdíl ihned poznáte.
Ekvivalent:
Potraviny pro zvláštní výživu

Náhrada jídla


ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Výklad pojmu:
Zdravý životní styl si člověk najde sám, co mu vyhovuje, aby se cítil dobře a byl zdraví. Součástí zdravého životního stylu je cvičení na pohyblivost a pravidelné čištění těla.
Ekvivalent:
Harmonie s přírodou.


REGENERACE
Výklad pojmu:
Proces opravy poškozených tkání. V těle probíhá nepřetržitě. Tělo likviduje poškozené buňky a vytváří nové, zdravé. Škodlivin je ale v současném životním prostředí převaha, takže to tělo prostě nestíhá a zanáší se.
Ekvivalent:

Obnovení, ozdravení.


OPTIMÁLNÍ STRAVA
Výklad pojmu:
Strava složená střídavě ze zdravé výživy a normálního jídla. Dodržují se 3 hodiny mezi jídly a pitný režim.
Ekvivalent:
Správné stravovací návykyŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Výklad pojmu:
Náš osobní prostor, ve kterém se pohybujeme, žijeme, dýcháme. Někdy ho ovlivnit nemůžeme, ale někdy se můžeme rozhodnout sami, jestli zůstaneme sedět v zakouřené místnosti nebo půjdeme na procházku do lesa.
Ekvivalent:
Místo pro život


CIVILIZAČNÍ CHOROBY
Výklad pojmu:

Nemoci způsobené nezdravým životním stylem, špatným životním prostředím, přejídáním, nedostatkem pohybu, kouřením, smogem, stresem, atd. Nejčastější civilizační choroby jsou rakovina, artroza, cukrovka, revma, mozkové příhody, infarkt, zácpa, nespavost... Někdy jde o dědičnou chorobu, někdy nás dostihne i když žijeme zdravě. Nelze to bagatelizovat, ale civilizačním chorobám můžeme z velké části předejít nebo je zmírnit.
Ekvivalent:
Vážné nemoci.


ŽALUDEK
Výklad pojmu:

Žaludek je náš spojenec, když budeme respektovat jeho pravidla, tak nám bude dobře sloužit, a naše tělo bude zdravé a krásné. Stačí mu, když ho naplníme a pak mu dáme 3 hodiny klid, aby to mohl zpracovat. Je to sval, takže se roztahuje a smršťuje podle toho, jak moc ho naplníme. Optimálně bychom ho měli naplnit tak, abychom ho udrželi stažený, jinak si zvykne být povolený a my budeme mít pod prsama pěkný špek.
Ekvivalent:
Zpracovatel snědených dobrot.


VODA
Výklad pojmu:
Voda je zázračná tekutina, neumíme ani domyslet, jak prospěšná je voda pro naše tělo, když jí pijeme jen tak, čistou, bez bublin, bez přísad... voda by měla být prvním lékem, po kterém sáhneme, když nás bolí hlava, máme nateklé nohy, bolí nás klouby... Voda nám pomůže zhubnout a vyhladit vrásky. Zkuste pít vodu a uvidíte sami.
Ekvivalent:
Životadárná tekutina.


BYLINKY
Výklad pojmu:
Bylinky jsou všude, je to plevel. Máte na zahradě plevel? Jsou to bylinky, natrhejte je, dejte do konvice, spařte a popíjejte. Když musíte sladit, tak medem. Budete se cítit dobře a po čase zjistíte, že už jste si dlouho nemuseli vzít prášek na bolest.
Ekvivalent:
Léčivé trávy.


KOKTEJL
Výklad pojmu:
Potravina pro zvláštní výživu, vhodná jako náhrada některého hlavního jídla. Tento lahodný nápoj obsahuje veškeré výživné látky, pro jedno hlavní jídlo, ve vyváženém množství. Na trhu je řada provedení a příchutí, stačí si vybrat ten nejlepší.POLÉVKA
Výklad pojmu:
Potravina pro zvláštní výživu, vhodná jako náhrada některého hlavního jídla. Lahodná krémová polévka je na trhu ve třech příchutích a obsahuje veškeré výživné látky, pro jedno hlavní jídlo, ve vyváženém množství.


TYČINKA
Výklad pojmu:
Jemná tyčinka s nedodolatelnou karamelovou, nugátovou nebo jahodovou příchutí. Potravina pro zvláštní výživu. Vhodné jako náhražka některého jídla. Obsahuje veškeré potřebné výživné látky pro jedno hlavní jídlo ve vyváženém množství. Vhodná na cesty, rozbalíme a máme plnohodnotné vyvážené jídlo.


TOGGLESTRETCHING
Výklad pojmu:
Cvičení sestavené na rozhýbání a protažení všech kloubů v těle. Jednotlivé cviky se dají dělat „za pochodu“. Při pravidelném provádění jednoduchých cviků lze dosáhnout bezbolestného pohybu i odbourání bolestí zad, kloubů, nohou, krku...Cviky se provádí dlouhým výdechem bez zátěže.


SIGNÁLY
Výklad pojmu:
Tělo neví, jak nám má říct, že se mu nelíbí, jak s ním zacházíme, tak nám dává signály. Můžeme je vnímat nebo je nechat rozběhnout v bolest. Pobolívá vás hlava? Je to signál, že tělu chybí voda. Vynechte jídlo a pijte vodu, možná tím podchytíte migrénu. Bolí vás záda, je to signál, že jsou ztuhlá, protáhněte je.


NESPAVOST
Výklad pojmu:
Nespavost může mít mnoho důvodů. Než ji začnete řešit jako problém, zkuste se nejprve pořádně unavit. Ráno brzy vstát, celý den vydatně makat, pak posekat zahradu, nasekat bedýnku třísek a večer si ještě uklidit dílnu nebo vyžehlit prádlo... Říkáte si, že jste z paneláku... pak se zkuste rozhlížet tak, abyste neviděli věci, které jsou kolem vás, ale viděli práci, kterou můžete udělat. To už říkaly naše babičky, že nejlepší lék na spaní je práce... a hrnek teplého mléka.


DISCIPLÍNA
Výklad pojmu:

Disciplíně nás nikdo nenaučil. Tu znají jen vojáci a podobné jednotky. Pokud nad námi někdo stojí a říká nám, co máme dělat, tak to bereme jako buzeraci, ale když nad námi nikdo nestojí, tak neděláme nic. Nejtěžší je poručit sám sobě a říct si „teď ne, teď udělám tohle...“.


EKVIVALENT
Výklad pojmu:
Slovo stejného významu


REŽIM VNITŘNÍ VÝŽIVY
Výklad pojmu:
Doba kdy žaludek nepracuje, pracují pouze ostatní orgány a proto, že nedostávají žádnou další hmotu, tak začnou zpracovávat to, co mají v sobě uložené. Tím se čistí, regenerují a posilují. Na režim vnitřní výživy najede tělo 4. den, kdy pijeme jenom čistou vodu.


PŮST
Výklad pojmu:
Půst pro člověka znamená, že něco prostě vynechá, něco nebude jíst, nebo nebude jíst vůbec, bude jenom pít ovocné šťávy. To všechno je ve skutečnosti dieta. Půst pro tělo je pití pouze čisté vody. Pokud pijeme vodu více, jak 3 dny, tak tělo přejde do režimu vnitřní výživy a pak drží půst. Když pijeme cokoli jiného, než vodu, nedržíme půst, ale dietu. Čistý půst je bezpečný, povzbuzující a posilující. Dieta může být vyčerpávající a oslabující. Když držíme chlebový půst, naše tělo sice hubne, ale jen na povrchu, uvnitř chřadne a slábne, protože nedržíme půst, jen tomu tak říkáme. Skutečný půst je něco zcela jiného.


ČISTÝ PŮST
Výklad pojmu:
Skutečný půst je složen ze tří částí. První část je příprava na půst, kdy přestaneme jíst, pijeme jen vodu a žaludek stále pracuje, domáhá se jídla a my máme hlad a chutě, tato část trvá 3 dny. Druhá část je čistý půst, kdy 4. den bez jídla žaludek usne a přestane se domáhat jídla. Je nám hodně dobře a máme pocit, že jíst už ani nechceme. Tělo si tuto část půstu většinou samo ukončí. Třetí část je přechod z půstu na normální stravu, když tělo ukončí půst, začne nám být trochu nevolno, cítíme neklid a dostaneme hlad. Pak musíme začít přijímat tekutou stravu a postupně přidávat tuhou. Přechod by měl trvat tolik dní, kolik trval čistý půst.